تفاوت SSD و HDD در چیست؟

تفاوت

تفاوت SSD و HDD در چیست؟

تفاوت ssd و hdd در فراسنتر

در بسیاری از لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های رایج از هر دو ذخیره ساز SSD و HDD استفاده می‌شود و با این حال عده‌ای از کاربران نمی‌دانند که این ویژگی چه امکاناتی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد یا به عبارتی تفاوت SSD و HDD در چیست. از طرفی دیگر بعضی افراد قصد خرید هارد یا خرید لپ‌تاپ دارند اما زمانی که در فروشگاه‌های خرید لپ‌تاپ و لوازم جانبی با عبارات هارد SSD و هارد HDD مواجه می‌شوند، هیچ تصوری نسبت به کارایی و تفاوت آن‌ها ندارند. با توجه به اینکه هر یک از آن‌ها می‌توانند به نحوی از عوامل تعیین کننده عملکرد مناسب سیستم باشند، باید نسبت به ویژگی‌های هر یک و تفاوت SSD و HDD مطلع بود تا از این طریق بهترین تصمیم را در خصوص آن‌ها گرفت. به همین دلیل این مطلب را به بررسی مهمترین تفاوت SSD و HDD اختصاص داده‌ایم.

هارد SSD چیست؟

هارد SSD چیست؟ تفاوت ssd و hdd در فراسنتر

پیش از اطلاع از اینکه تفاوت SSD و HDD چیست، یک آشنایی کلی یا مروری بر اینکه هارد SSD چیست، نیاز است. حافظه SSD که اسم آن مخفف Solid State Drive می‌باشد، نوعی ذخیره ساز است که ذخیره‌سازی اطلاعات را بر روی NAND FLASH یا حافظه از نوع فلش انجام می‌دهد و در بسیاری از گزینه‌ها جایگزینی مناسب برای HDD محسوب می‌شود.

این ذخیره ساز به افزایش سرعت سیستم و عملکرد بهتر آن، کمک شایانی می‌کند و این مسئله یکی از دلایل اصلی خرید SSD توسط کاربران است. این ذخیره ساز به گونه‌ای طراحی شده است که در صورت قطع برق سیستم و خاموش شدن دستگاه، اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد از بین نروند. حافظه‌های SSD از قابلیت‌های خاص دیگری هم برخوردار هستند؛ برای مثال علاوه بر کنترل یا ذخیره‌سازی اطلاعات به به خواندن و نوشتن سریع تر فایل های سنگین کمک می‌کند. ضمناً سایر ویژگی‌های مهم و مزایای آن را می‌توان در هنگام مقایسه و شرح تفاوت SSD و HDD پی برد.

هارد HDD چیست؟

هارد HDD چیست؟ تفاوت ssd و hdd در فراسنتر

HDD که مخفف Hard Disk Drive به معنای درایو دیسک سخت است، نوعی قطعه برای ذخیره‌سازی اطلاعات می‌باشد. این هارد در مقایسه با اس اس دی بسیار قدیمی است و تقریباً از ابتدای گسترش اولین کامپیوترها، این نوع ذخیره ساز مورد استفاده قرار می‌گرفت. این هارد یا ذخیره ساز دارای ویژگی ذخیره اطلاعات به شکل دائمی بوده و به عبارتی با قطع برق و عدم اتصال کامپیوتر، همچنان اطلاعات را نگه خواهد داشت.
همچنین با وجود اینکه هارد اچ دی دی عملکرد قابل توجهی را در خصوص سرعت ارائه نمی‌کند، از قیمت مناسبی برخوردار است و به این ترتیب با هزینه یا بودجه‌ای محدود، امکان خرید هارد HDD با ظرفیت بالا وجود دارد. البته ویژگی‌ها و امکانات این قطعه کامپیوتری تنها مربوط به سرعت و ظرفیت نیست و باید با آن در خصوص میزان مصرف انرژی، میزان دوام و سایر موارد پراهمیت هم آشنا شد. نکته مهم دیگر در مورد HDD این است که این محصول در 3 نوع هارد اینترنال، هارد اکسترنال و هارد سرور تولید می‌شود.

تفاوت SSD و HDD

تفاوت SSD و HDD تفاوت ssd و hdd در فراسنتر

همان‌طور که مشخص شد، هر دو هارد HDD و SSD نوعی قطعه ذخیره ساز دائمی هستند که با قطع برق هم همچنان اطلاعات را حفظ خواهند کرد. همچنین هر دوی آن‌ها قابل نصب در بسیاری از سیستم‌ها و لپ‌تاپ‌ها بوده و حتی بعضی از مدل‌های پیشرفته‌تر، از هر دوی آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. با این حال موارد مهمی در خصوص تفاوت SSD و HDD وجود دارد که باعث می‌شوند هر یک از این ذخیره ساز ها یا قطعات کارایی بهتری را برای افراد و مصارف خاصی داشته باشند. سرعت، ابعاد، طول عمر، ظرفیت، آسیب پذیری، قیمت و مصرف انرژی ۷ مورد مهم تفاوت SSD و HDD به حساب می‌آیند که باید مورد توجه قرار گیرند.

سرعت

سرعت یکی از مهمترین تفاوت‌های هارد SSD و HDD است که باعث برتری اس اس دی نسبت به اچ دی دی شده و از این رو بسیاری از افراد به سراغ لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهایی می‌روند که از SSD پشتیبانی می‌کنند. از آنجایی که حافظه‌های SSD مدل‌های جدیدتر و طبیعتاً پیشرفته‌تری هستند، سرعت بیشتری هم در اختیار کاربران قرار می‌دهند. حتی می‌توان گفت هارد SSD در مقابل هارد HDD، حدود ۲۰ برابر سریع‌تر است.
به طور کلی اکثر هاردهای اچ دی دی به طور میانگین دارای سرعت ۳۰ الی ۱۵۰ مگابایت بر ثانیه هستند، در حالی که سرعت هاردهای اس اس دی به ۵۰۰ مگابایت می‌رسند و حتی جدیدترین مدل‌ها از نوع NVMe، شما را با سرعت فوق العاده 11700 مگابایت بر ثانیه هم شگفت زده خواهند کرد.

ابعاد

ابعاد تفاوت ssd و hdd در فراسنتر

به طور کلی اکثر کامپیوترها یا کیس‌های قدیمی دارای اندازه‌ها و ابعاد بزرگی بوده‌اند اما در مرور زمان به دلیل مشکلاتی که به وجود می‌آوردند، کامپیوترها با ابعاد کوچکتر و لپ‌تاپ‌ها جایگزین آن‌ها شدند. از این رو طبیعتاً هاردهای HDD به عنوان هاردهای قدیمی که در این کامپیوترهای بزرگ اعمال می‌شدند، دارای اندازه بزرگتری نسبت به هاردهای SSD جدید هستند.
همچنین از آنجایی که حافظه‌های SSD به عنوان مدل‌های جدید برای کیس‌ها و لپ‌تاپ‌های جدید به شمار می‌روند، طبیعی است که اندازه کوچکی هم داشته باشند. در نتیجه در یک مقایسه کلی می‌توان درباره تفاوت SSD و HDD در قسمت ابعاد گفت مدل‌های اس اس دی به اصطلاح جمع‌وجور یا کوچکتر هستند.

طول عمر

برای بررسی تفاوت SSD و HDD از منظر طول عمر و ماندگاری محصول، باید به نوع و مدل محصول نگاه کرد. با این حال به عنوان یک مقایسه کلی باید گفت در این زمینه هم ذخیره ساز اس اس دی موفق به شکست دادن ذخیره ساز اچ دی دی شده است؛ به عبارتی دیگر در اغلب موارد حافظه‌های SSD ماندگاری و طول عمر بیشتری نسبت به حافظه‌های HDD دارند. همچنین مدل‌های اچ دی دی به دلیل داشتن ساختار مکانیکی، احتمال خراب شدن آن‌ها بالاتر است و به این ترتیب طول عمر آن‌ها نیز کمتر خواهد بود. در نهایت با یک تخمین کلی اکثر مدل‌های اس اس دی تا نهایت ۱۰ سال و اکثر نمونه‌های اچ دی دی تا نهایت ۵ سال و تقریباً نصف مدل‌های جدید عمر می‌کنند.

ظرفیت

ظرفیت تفاوت ssd و hdd در فراسنتر

اگر قصد دارید که بدانید SSD و HDD از لحاظ ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات، چه تفاوتی با یکدیگر دارند، باید گفت هیچ تفاوتی در ظرفیت ذخیره سازی این دو هارد وجود ندارد. شما می توانید HDD و SSD را از 128 گیگابایت تا 20 ترابایت یا بیشتر خریداری کنید. البته به این موضوع توجه نمایید که یکی از بزرگترین تفاوت ها بین HDD و SSD قیمت هر گیگابایت فضای ذخیره سازی اطلاعات است که SSD با توجه به پیشرفته‌تر بودن و سرعت بالاتر، از قیمت بالاتری برخوردار می‌باشد.

آسیب پذیری

در هنگام مقایسه دو محصول، آسیب پذیری به عنوان یکی از عوامل مهمی محسوب می‌شود که در میزان ماندگاری و نحوه نگهداری محصول تأثیر بسیاری دارد. به طور کلی باید گفت در انواع حافظه‌های HDD از نوعی دیسک چرخان مکانیکی استفاده شده است که قطعه حساسی به شمار می‌رود. در صورت آسیب وارد شدن به این قطعه، هارد آسیب جدی خواهد دید.
به همین دلیل همیشه به افرادی که از هارد اکسترنال یا لپ‌تاپ با این نوع هارد استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود که از جابه‌جایی آن در هنگام کار کردن خودداری کنند یا با دقت فراوان جابه‌جایی را انجام دهند. این در حالی است که با بهره‌گیری از انواع حافظه‌های SSD این مشکل وجود ندارد. در واقع با توجه به اینکه ذخیره‌سازهای SSD مدل‌های جدیدتری هستند، مشکلات هاردهای قدیمی در آن‌ها تصحیح و برطرف شده است. در نتیجه اس اس دی آسیب پذیری کمتر و به‌طبع ماندگاری بیشتری دارد.

قیمت

قیمت تفاوت ssd و hdd در فراسنتر

قیمت از نکات بسیار مهم در خصوص تفاوت SSD و HDD است و بسیاری از کاربران بر اساس این ویژگی اقدام به خرید هر یک از آن‌ها می‌کنند. همان‌طور که انتظار می‌رود، هاردهای SSD به دلیل جدیدتر و مدرن‌تر بودن دارای تعرفه و قیمت بالاتری نسبت به هاردهای HDD هستند. در بسیاری از مدل‌ها حتی اس اس دی دارای قیمت دو برابری است. از این رو افرادی که ظرفیت حافظه زیاد با قیمت کم می‌خواهند، باید به سراغ مدل‌های HDD بروند
البته کسانی که نیازی به ظرفیت زیاد ندارند و حافظه‌های SSD را ترجیح می‌دهند، می‌توانند مدلی با حافظه محدودتر خریداری کنند تا به این ترتیب به هزینه کمتری نیاز باشد. همچنین با خرید از مراکز و فروشگاه‌های معتبر می‌توانند از این طریق هم تا حدودی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند.

مصرف انرژی

در اکثر نمونه‌های رایج در بازار، هاردهای SSD انرژی کمتری نسبت به هاردهای HDD مصرف می‌کنند. همچنین با توجه به سرعت بالاتری که دارند، موجب انجام سریع‌تر پردازش‌ها بدون آسیب به باتری لپ‌تاپ می‌شوند. در مقابل همان‌طور که انتظار می‌رود، هاردهای HDD به دلیل قدیمی بودن و داشتن دیسک چرخان، انرژی بیشتری هم مصرف می‌کنند. علاوه بر این، دیسک‌های چرخان در هنگام فعالیت‌هایی نظیر انتقال داده و اطلاعات کمی سروصدا هم ایجاد می‌کنند؛ مشکلی که در حافظه‌های اس اس دی وجود ندارد.

سوالات متداول در مورد هارد SSD و HDD

سوالات متداول در مور هارد SSD و HDD تفاوت ssd و hdd در فراسنتر

آیا می‌توان از ssd و hdd به صورت همزمان استفاده کرد؟

بسیاری از افراد پس از بررسی تفاوت SSD و HDD متوجه می‌شوند که به هر دوی آن‌ها نیاز دارند و نمی‌توانند برای انتخاب یکی از آن‌ها تصمیم‌گیری کنند. در نتیجه این سؤال به وجود می‌آید که آیا می‌توان از SSD و HDD به صورت همزمان استفاده کرد؟ در پاسخ باید گفت که این امکان وجود دارد و بسیاری از سیستم‌ها به صورت همزمان از هر دو پشتیبانی می‌کنند. استفاده همزمان از هر دوی آن‌ها نه‌تنها شدنی است، بلکه روش بسیار مناسبی برای بهبود عملکرد لپ‌تاپ می‌باشد. از این طریق با کمک سرعت بالای SSD و ظرفیت بالای HDD کارایی لپ‌تاپ بهتر خواهد شد. البته انجام این کار بیشتر برای افرادی که قصد دارند به فعالیت‌های سنگین با لپتاپ بپردازند، پیشنهاد می‌شود و کسانی که کاربری ساده و روزمره دارند، نیازی به نصب هر دو نخواهند داشت.

SSD بخریم یا HDD؟

به طور کلی اکثر تفاوت‌ها و مقایسه SSD با HDD نشان دهنده برتری حافظه اس اس دی است. البته برای تصمیم‌گیری در خصوص خرید SSD یا HDD باید با در نظر گرفتن کاربری و نیازهای خود به همراه ویژگی‌های هر یک از آن‌ها اقدام کرد. برای مثال افرادی که دارای کاربری‌های سنگین هستند و به سرعت بالایی نیاز دارند، می‌توانند اس اس دی را انتخاب کنند. در مقابل برای کسانی که از لپتاپ برای پیشبرد فعالیت‌های روزمره استفاده می‌کنند یا ظرفیت بالا را به سرعت ترجیح می‌دهند، اچ دی دی انتخاب بهتری خواهد بود. همچنین در صورت نیاز می‌توان با نصب هر دوی آن‌ها از مزایای بیشتری بهره‌مند شد.

خرید SSD و HDD از فروشگاه اینترنتی فراسنتر

خرید SSD و HDD از فروشگاه اینترنتی تفاوت ssd و hdd در فراسنتر

فروشگاه اینترنتی فراسنتر بهترین و معتبرترین فروشگاه برای خرید SSD و HDD است. فراسنتر چندین سال پیاپی در این حوزه فعالیت مفید داشته و اکثر افراد از طریق ضمانت اصلی یکپارچه با آن آشنایی دارند. به این ترتیب برای خرید انواع مدل‌های حافظه‌های SSD و HDD با مناسب‌ترین قیمت، بالاترین کیفیت و تضمین اصالت کالا می‌توان به این فروشگاه اینترنتی اعتماد کامل کرد.